İzmir'de eylül ayında 9 bin 938 taşıt trafiğe kaydedildi
TÜİK verilerine göre İzmir'de eylül ayında trafiğe kaydedilen taşıt sayısı yüzde 0,4 azaldı. Kentte 56 bin 678 taşıt el değiştirirken yeni kayıtlarda motosikletler ilk sırayı aldı.
Haberin Özeti
- • İzmir'de Eylül 2026'da trafiğe kaydedilen taşıt sayısı bir önceki aya göre yüzde 0,4 azalarak 9 bin 938 oldu.
- • İzmir, yeni taşıt kayıtlarında İstanbul ve Ankara'nın ardından üçüncü sırada yer aldı.
- • Yeni kaydedilen taşıtların yüzde 46,7'sini motosikletler, yüzde 39,9'unu otomobiller oluşturdu.
- • Kentte devri yapılan taşıt sayısı yüzde 4,4 artarak 56 bin 678'e ulaştı.
- • Trafiğe kaydedilen 3 bin 964 otomobil arasında Renault yüzde 12,7 ile ilk sırada yer aldı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre İzmir'de Eylül 2026'da trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı, bir önceki aya göre yüzde 0,4 azalarak 9 bin 938 oldu. İzmir, trafiğe kaydedilen taşıt sayısında İstanbul ve Ankara'nın ardından Türkiye genelinde üçüncü sırada yer aldı. Kentte aynı dönemde 56 bin 678 taşıtın devri gerçekleştirildi.
İzmir'de yeni kayıtlarda motosiklet ilk sırada
Eylül ayında İzmir'de trafiğe kaydedilen taşıtların yüzde 46,7'sini motosikletler oluşturdu. Motosikletleri yüzde 39,9 ile otomobiller ve yüzde 10,4 ile kamyonetler takip etti.
Yeni kayıtlarda kamyonların payı yüzde 1,3, traktörlerin yüzde 0,8, otobüslerin yüzde 0,4, minibüslerin yüzde 0,3 ve özel amaçlı taşıtların yüzde 0,2 olarak gerçekleşti.Taşıt türü Trafiğe kayıttaki payı Motosiklet %46,7 Otomobil %39,9 Kamyonet %10,4 Kamyon %1,3 Traktör %0,8 Otobüs %0,4 Minibüs %0,3 Özel amaçlı taşıt %0,2
İzmir'de 56 bin 678 taşıt el değiştirdi
İzmir'de eylül ayında devri yapılan taşıt sayısı, ağustos ayına göre yüzde 4,4 artarak 56 bin 678'e yükseldi.
Devri gerçekleştirilen taşıtların yüzde 67,7'sini otomobiller oluşturdu. Otomobilleri yüzde 14,3 ile kamyonetler ve yüzde 12,5 ile motosikletler izledi.
Diğer taşıt türlerinin devirlerdeki payı ise traktörde yüzde 1,7, kamyonda yüzde 1,6, minibüste yüzde 1,3, otobüste yüzde 0,6 ve özel amaçlı taşıtlarda yüzde 0,3 oldu.
Otomobil devirlerinde yüzde 67,7'lik pay
| Taşıt türü | Devirlerdeki payı |
|---|---|
| Otomobil | %67,7 |
| Kamyonet | %14,3 |
| Motosiklet | %12,5 |
| Traktör | %1,7 |
| Kamyon | %1,6 |
| Minibüs | %1,3 |
| Otobüs | %0,6 |
| Özel amaçlı taşıt | %0,3 |
İzmir'de en çok hangi otomobil markası kaydedildi?
Eylül ayında İzmir'de 3 bin 964 otomobilin trafiğe kaydı yapıldı. TÜİK verilerine göre yeni kaydedilen otomobiller arasında Renault, yüzde 12,7'lik payla ilk sırada yer aldı.
Renault'yu yüzde 7 ile Togg, yüzde 6,8 ile Volkswagen, yüzde 6,1 ile Hyundai ve yüzde 5,2 ile Toyota takip etti.
Dacia ve Mercedes-Benz yüzde 4,6'şar pay alırken Kia, Nissan ve Tesla'nın payları yüzde 4,5'er oldu. Skoda yüzde 4,1, Citroen yüzde 3,8 ve Peugeot yüzde 3,7 paya sahip oldu.Otomobil markası Yeni kayıtlardaki payı Renault %12,7 Togg %7,0 Volkswagen %6,8 Hyundai %6,1 Toyota %5,2 Dacia %4,6 Mercedes-Benz %4,6 Kia %4,5 Nissan %4,5 Tesla %4,5 Skoda %4,1 Citroen %3,8 Peugeot %3,7
Veriler, İzmir'de yeni taşıt kayıtlarında motosikletlerin, taşıt devirlerinde ise otomobillerin ağırlıkta olduğunu ortaya koydu.
Bakmadan Geçme